Osobisty wernisaż z Osobistym komentarzem. W Galery69.
Tworzenie.
Praca rodzi się w atelier Artysty w samotności i w skupieniu. Można by rzec, że Artysta znosi jajo. I leży to jajo tam tak długo, aż dzieło się nie wykluje na światło świata. Ptaki wszak muszą latać! [cyt. Jürgen Huber]. Dać to ciepło do wylęgu to misja galerii sztuki i to brzemię bierzemy na siebie. Galery69 w Dorotowie. Hotel – poligon. Autorska galeria dizajnu Manufaktury69 – sztuka użytkowa w użytku codziennym. Osobliwy i dość osobisty wernisaż przygotowaliśmy tym razem naszym przyjaciołom artystom. Henryk Cześnik, Jan Pruski i Jürgen Huber. Przestrzeń galerii, Oni i Ich dzieła. Wszystko jak zwykle… ceremonia wieszania prac, kontemplacje, wino, rozmowy, a jednak trochę inaczej – bez publiczności.
Tylko sztuka.
Sztuka istnieje odkąd istnieje człowiek. Dzisiaj nowoczesna [czytaj współczesna] – kiedyś rysunek naskalny. Wielowątkowy rozwój – czy to w stronę wiernego odwzorowania szczegółu otaczającej rzeczywistości czy to w stronę wyrażenia siebie – wraca do rdzenia emocji. Sztuka się nie zaczyna ani nie kończy, a już na pewno nie tam, gdzie nam się wydaje. Sztuka jest przebłyskiem, dzieje się w naszej wrażliwości. Dlatego tak ważne jest by pielęgnować w sobie tę wrażliwość i być gotowym na doświadczenie sztuki. Kiedy do nas dotrze to porazi duszę i umysł jak dreszcz. Cóż kiedy nie nadchodzi? Idźmy dalej w poszukiwaniu tego poruszenia, które jest warte wszystkiego. To PORUSZENIE. Nie pojęte, bo rozum tego nie ogarnie. Bez rozumu? Nie możliwe! Rozum to ten procesor, który w zawrotnym tempie przesuwa jak film klatki doświadczeń i pozwala poczuć ulotność chwili. Im więcej doświadczeń tym owo poruszenie głębsze.
Przytul moją duszę.
Artysta czy rzemieślnik? Definicja, która doprowadza do emocjonalnych wstrząsów. Skupmy się na osobowości. To ONA decyduje o tym, kim jest twórca. Nie jest przy tym istotne, jakich środków wyrazu użyje osobowość by się opowiedzieć. Taniec, muzyka, płótno, prześcieradło, fotografia, przedmiot. Jeśli u źródła aktu tworzenia jest ogniste pragnienie opowiedzenia stanu duszy i umysłu to jest to akt rodzenia się prawdziwej sztuki. Jeśli po drugiej stronie stanie odbiorca i przeszyje go nagły dreszcz, to jest to akt przyjęcia tego porodu. Kiedy słowa nie są potrzebne, miejsce ma nadzwyczajny dialog. Bo jakim cudem opisać słowami to co tak ulotne i niepojęte? Dla tej chwili spotkali się Henryk Cześnik, Jan Pruski i Jürgen Huber. Trzy Osobowości i ich Wernisaż Osobisty. Spotkali się na ten jeden wspólny raz by sobie wzajemnie pokazać swoje prace. Wypróbowana przyjaźń po raz kolejny wystawiona na próbę. Wytrzymać chłostę mistrzów i przez ból prawdy o sobie doznać euforii wzajemnego zrozumienia. Wielkie doświadczenie. Cyt: >>Janku, miałeś kiedyś tak piękny wernisaż?<< H. Cześnik.
Podróż do wieczności.
Czy to egoizm? Tak w odosobnieniu i bez publiczności odbyć wernisaż? Nie, to eksperyment. W dobie popularności mediów nic już nie jest intymne ani osobiste. Ale można spróbować znaleźć ścieżkę, która będzie odpowiednia dla wrażliwej duszy Artysty i potrzeb odbiorcy. Każdy może otrzymać to na co liczy niekoniecznie w tej samej chwili. Artysta kontemplację i oddech dla dzieła w przestrzeni galeryjnej, i odbiorca dokładnie to samo – sam na sam z dziełem – a to dzięki fotografii, którą wykonał dla nas przyjaciel, Krzysztof Skłodowski. Przeniósł te chwile i te dzieła do przestrzeni odbiorcy i do wieczności.
cyt: >> Ma być… I będzie… I jak zawsze… << Henio Cześnik. Niech żyje sztuka! Niech przemówi obraz.
Artyści:
prof. zw. Henryk Cześnik
ur.1951 w Sopocie. Żyje i pracuje w Sopocie.
Studiował w P W S S P w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. K. Ostrowskiego 1977 .
Miał ponad sto wystaw indywidualnych na całym świecie. Prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych m.in. Warszawie, Gdańsku, Moskwie, Dreźnie oraz w wielu kolekcjach prywatnych.
Laureat nagród, m.in.
I nagrody na Biennale Sztuki Gdańskiej 1983/87
Nagrody artystycznej im. C.K. Norwida 1988
Sopockiej Muzy 2006
Nagrody Rektorskiej I Stopnia za wybitne osiągnięcia artystyczne 2008
Odznaczony Krzyżem Św. Stanisława za krzewienie kultury polskiej za granicą 2008
Jan Pruski
Ur. 1957 w Malborku. Malarz, rzeźbiarz, grafik. Żyje i pracuje w Olsztynie.
Stała wystawa prac: Galery69. Dorotowo.
Ma za sobą kilkuletnie pobyty studyjne w Niemczech, był wolnym słuchaczem kursów artystycznych w Berlinie. Od lat dziewięćdziesiątych z powodzeniem prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych oraz uczestniczył w pokazach zbiorowych w Niemczech, Francji, Szwecji i w Polsce. W 2005 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2006 roku roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jürgen Huber
Urodzony w 1954 roku w Altenstadt, w Bawarii. Mieszka i pracuje w Regensburgu w Niemczech. Zajmował się różnymi dziedzinami, by od 1987 roku poświęcić się całkowicie sztuce. Uprawia malarstwo, techniki szklane, należał do grupy artystycznej, „Dlaczego ptaki latają”, założył Stowarzyszenie Artystów w Grazu. Odbył pobyty studyjne w Londynie (Anglia), Mediolanie (Włochy), Lubljanie (Słowenia), Nykarleby (Finlandia) oraz Bydgoszczy (Polska). Autor oraz uczestnik ponad 70 wystaw, głównie w krajach Europy.