8am - 22pm CET +48 606 743 890

na kajak!

Dla jednych sport dla innych relaks – to cudowna formuła kajakarstwa. Można kołysać się na fali lub z nią walczyć, stać na szklistej tafli wody lub ją z zapałem kroić wiosłem. Nasze kajaki nie są takie zwykłe! Mają usportowioną linię, dzięki czemu naprawdę płyną, a nie zacinają się wodzie. Mamy też bardzo sportowe jedynki dla zaawansowanych wioślarzy. Nasze jezioro jest idealne na jedno i na drugie. Sportowa runda wokół wyspy lub penetrowanie brzegów jeziora i licznych wysepek.

W hotelu można wypożyczyć kajak lub uzyskać pomoc w zorganizowaniu spływu rzeką.


Wyspa kormoranów. Robi na każdym ogromne wrażenie ilość ptaków oraz ich wielkość. Nie są małe! Zjadają dziennie parę kilo ryb i wędkarze za nimi nie przepadają! Warto się przy nich zatrzymać jak najbliżej i chwilę posłuchać. Nie są płochliwe więc nie uciekną, ale będą krzyczeć chrapliwym głosem. Są z wyglądu trochę posępne i wywołują dreszczyk niepokoju.
Miłe zakątki: to osiedle domków letniskowych bardzo uroczo przytulonych do jeziora i wpisanych w jego linię. Trzeba się trochę rozpłaszczyć w kajaku i przepłynąć pod mostkiem
Wyspa Herta. I tu robi się bardzo ciekawie. Pojawiają się u nas w hotelu od czasu do czasu osoby związane z historią wyspy lub poszukujące prawdy o wyspie. Prawda jest trochę owiana tajemnicą. Jest i miłość, i tragedia i wojna i powojenne okrucieństwa Służb Bezpieczeństwa. Ślady tych historii można znaleźć na wyspie, a na pewno poczuć jej atmosferę… poczytajcie więcej o Warmińskiej Atlantydzie… Czytaj to
Drugi akwen. Za przesmykiem otwiera się drugi, bardzo malowniczy akwen jeziora. Tam jest dziko – dużo lasu.

 

Jezioro to za mało?

Dla kajakarzy mamy więcej propozycji. Polecamy 2 okoliczne rzeki: Łyna i Marózka. Niezapomniane wrażenia i emocje. Z perspektywy kajaka zwykła łąka jest tak malownicza, że trudno to opisać. Rzeki nie są specjalnie uczęszczane, raczej rzadko spotyka się tam kogokolwiek, zatem sam na sam z przyrodą!
Zawsze organizujemy to w taki sposób, że przewoźnik przyjeżdża po gości do hotelu i zabiera ich do miejsca startu. Następnie odbiera gości na umówionym końcu trasy.

Łyna

Łyną teoretycznie można dopłynąć do Pregoły, a potem do Morza Bałtyckiego. My proponujemy nie oddalać się od nas zanadto. Tu też jest po czym popływać i co pooglądać. Łyna to rzeka o zróżnicowanej charakterystyce i zmiennym krajobrazie. Płynie lasami, polami, łąkami, tworzy wartkie przełomy i malownicze zakola. Rzeka zmienia się w zależności od pory roku, zimą i wiosną niesie duże masy wody, prąd jest bardzo szybki, miejscami gwałtowny.
Bieg swój rozpoczyna na skraju Mazur i biegnie przez historyczną Warmię. Uchodzi do Pregoły na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Początkowy sześciokilometrowy odcinek bardzo trudny do przepłynięcia w okresie wegetacji roślin. Odcinek przez rezerwat „Las Warmiński” zawsze jest bardzo trudny i uciążliwy, ponadto jego przepłynięcie wymaga pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Odcinek przez ośrodek Rady Ministrów Łańsk wymaga zgłoszenia zamiaru przepłynięcia. Dlatego my polecamy odcinek od Wólki Orłowskiej do jeziora Łańskiego lub nawet dalej, przez jezioro Ustrych do elektrowni wodnej na ujściu Łyny z Ustrychu.
Cały rekomendowany przez nas odcinek to prawie 25 km.

Marózka

Marózka to jedna z najpiękniejszych rzek Warmii i Mazur. Nie jest tak popularna, jak Krutynia czy Łyna, dzięki czemu możemy tam znaleźć samotność i ciszę. Idealnie nadaje się na krótkie spływy kajakowe. Marózka ma źródła w środkowej części Garbu Lubawskiego, jest lewym dopływem Łyny. Ma bardzo płytką i przejrzystą wodę, dzięki czemu na całej długości widoczny jest przepiękny wodny świat z soczystą roślinnością i ławicami ryb. Piaszczyste dno pozwala korzystać z kąpieli na całej długości rzeki, a dwa duże jeziora na szlaku umożliwiają biwakowanie. Główny odcinek płynie przez tereny leśne. W wielu miejscach kamienie na dnie, powalone drzewa i szybki nurt tworzą bystrza, co wymaga pewnej wprawy od kajakarzy. Na trasie są dwie uciążliwe i długie przenoski. Rzeka płynie przez teren Mazur i wpada do Łyny w miejscowości Kurki przy historycznej granicy Warmii. Szlak może być bezpośrednio kontynuowany rzeką Łyną.

Polecamy trasę Marózką do jej ujścia w rzece Łynie i kontynuację Łyną do jeziora Łańsk. Rekomendowany przez nas odcinek to prawie 11 km. Czas: ok. 5 godzin z kąpielą i piknikiem.